Trening EMS na odchudzanie – czy to działa?
Odchudzanie to ciężka praca, a do tego wymaga poświęceń i cierpliwości. Dieta i trening to słowa, które nie zawsze kojarzą się przyjemnie, a efekty często są widoczne dopiero po dłuższym czasie. Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową i uzyskać wymarzoną figurę, jak może pomóc elektrostymulacja mięśni? Na czym polega trening EMS i co za sobą niesie? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
EMS – co to za trening?
Skrót EMS (Electrical Muscle Stimulation) to nic innego jak elektrostymulacja mięśni. Technika wykorzystywania impulsów elektrycznych jest znana i stosowana w medycynie od wielu lat. Obecnie jest to powszechnie wykorzystywana metoda rehabilitacji pacjentów. Stosuje się ją u osób, które nie są zdolne do samodzielnej aktywności ruchowej. Trening EMS to także skuteczna linia obrony przeciw atrofii (czyli zanikowi) mięśni.
EMS a odchudzanie
Na czym polega trening EMS a odchudzanie? Osoba wykonuje ćwiczenia pod okiem trenera i wykorzystuje do tego specjalny strój z odpowiednio rozmieszczonymi elektrodami. Dedykowane urządzenie wysyła impulsy elektryczne i w ten sposób stymulowany jest skurcz i rozkurcz wybranych partii mięśni. W praktyce mięśnie pracują intensywniej – w wyniku ruchu oraz z powodu otrzymywanych sygnałów EMS.
Sam trening EMS nie polega więc na tym, że prąd przepływa przez tkankę mięśniową. Urządzenie generuje impulsy, które pobudzają mięśnie do samodzielnej pracy. Włókna mięśniowe są zaangażowane podobnie jak podczas treningu klasycznego, ale na różnych etapach pracy elektrostymulacja wywołuje dodatkowe skurcze. Z drugiej strony, trening EMS częściowo wspomaga naturalne impulsy pochodzące z układu nerwowego.
Wiele osób postrzega elektrostymulację jako efektywną metodę na szybką redukcję masy ciała. Niektórzy trenerzy szacują, że 20-minutowy trening EMS raz lub dwa razy w tygodniu może zastąpić kilka godzin intensywnych ćwiczeń na siłowni. Na jakie efekty można liczyć dzięki EMS?
Trening EMS – efekty przed i po
Uczestnicy treningów EMS efekty przed i po często przyrównują do metamorfozy. W ciągu trzech miesięcy regularnych ćwiczeń z elektrostymulacją możliwe jest osiągnięcie znacznej redukcji zawartości tkanki tłuszczowej. Co więcej, zmniejsza się wiek metaboliczny, masa ciała oraz obwody talii, pasa, bioder, ud i ramion. Jednym słowem – progres w odchudzaniu z EMS jest widoczny gołym okiem.
Dlaczego tak się dzieje? Elektrostymulacja pozwala w trakcie treningu zaangażować najważniejsze grupy mięśni. Metodę zalicza się do ćwiczeń FBW (full-body-workout), ponieważ jest wysoce intensywna i efektywna. Jednak kluczem do sukcesu i osiągnięcia pożądanych efektów, jest poprawne wykonywanie powtórzeń w dobrze dopasowanym programie i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Jeśli chodzi o odchudzanie, treningi EMS muszą być dobrane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb danej osoby.
Nieprawidłowo rozmieszczone elektrody lub błędnie określone ćwiczenia mogą być bardzo niebezpieczne, przynosząc więcej szkody niż pożytku. Z tego względu treningi EMS należy wykonywać wyłącznie pod okiem doświadczonego trenera.
Zalety treningu EMS
Jedną z największych zalet treningu EMS jest krótki czas trwania sesji. Uczestniczenie w zorganizowanych zajęciach na siłowni lub klubie fitness zastępujemy 20-minutowy treningiem EMS raz lub dwa razy w tygodniu. Niewiele, ale wystarczająco do mocnego pobudzenia wybranych partii mięśniowych. Co więcej, ćwiczenie z elektrostymulacją nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Konieczna jest jednak dokładna analiza celu i potrzeb (klienta lub podopiecznego), żeby umiejętnie dobrać rodzaj treningu.
Ponieważ ćwiczenia z EMS są bardzo intensywne, redukcja tkanki tłuszczowej następuje do trzech razy szybciej niż w przypadku aktywności ruchowych klasycznych. Wielu uczestników treningów z elektrostymulacją wskazuje widoczne efekty jako kluczowy czynnik motywujący do dalszego wysiłku.
Do innych zalet, związanych z regularnym i odpowiednio dobranym treningiem EMS, należą:
- Ujędrnienie skóry
- Poprawa krążenia i ukrwienia mięśni oraz tkanek
- Zwiększenie wytrzymałości mięśni
- Rzadsze bóle stawów oraz mięśni
Czy warto inwestować w trening EMS?
Jak wynika z omówionych zalet dotyczących treningu EMS a odchudzania warto skorzystać z tej nowoczesnej metody, która skróci nasz czas treningu przy czym będzie on tak samo intensywny. Nie można jednak zapominać o dodatkowej aktywności w ciągu tygodnia. Ćwiczenia z EMS nie powinny stać się jedyną formą aktywności ruchowej. Zalecamy zarówno spacery oraz bieganie w celu poprawy wydolności tlenowej.